„Tiszta szívből” Hatalmas elismerés a 40 éves Jászság Népi Együttesnek

 

Tizennyolc versengő együttes közül a jászberényi Jászság Népi Együttes vihette haza az év legnívósabb néptáncfesztiváljának fődíját.

Szüretelő, mustkóstoló táncosokkal és zenészekkel kezdődött az idei, jubileumi Kállai Kettős Néptáncfesztivál Nagykállóban. A 25. alkalommal megrendezett találkozón a szakma jól és kiválóan minősült együttesei, valamint meghívott vendégegyüttesek vettek részt, csakúgy mint minden alkalommal. Néptáncos körökben a fesztivál igen magas elismerésnek örvend, az együttesek több heti-hónapi intenzív munkával, nem kis energia- és anyagi ráfordítással vágnak neki ennek a rendezvénynek.
Idén tizennyolc együttes versengett a hatalmas kitüntetést jelentő fesztiváldíjért, műsorukat a meghívott külföldi csoportok programjai is tarkították. A háromnapos rendezvény október 14-én, pénteken kezdődött és egészen vasárnap estig tartott. Az első két nap a versengés jegyében telt, minden együttes bemutathatta, hogy min is dolgozott olyan keményen az elmúlt időszakban. A csoportok álma ugyanis, hogy a vasárnapi gálaműsor boldog résztvevői vagy éppen a fesztivál nyertesei legyenek.
A kihirdetett eredmény alapján végül tíz együttes jutott a záróműsorba, így ők izgulhattak tovább az eredményekért. A várakozással töltött nap vége felé pedig végre kiderültek a helyezések. A jubileumi rendezvény fesztiváldíjas együttese az idén fennállásának 40. évfordulóját ünneplő Jászság Népi Együttes lett. A jászberényi csoport rendkívül színvonalas produkciójával vívta ki a zsűri elismerését és nyerte meg a fesztivált. Az együttes Pál István „Szalonná”-val és zenekarával lépett a színpadra, a már Csángó Fesztiválon látott „Tiszta szívből” c. műsorból állítottak össze egy válogatást. A fél órás versenyprogramban a nézők bökönyi, vajdaszentiványi, felcsíki, moldvai és kalotaszegi táncokat láthattak a csapat egyébként igen széles repertoárjából.

Szűcs Gáborral, az együttes vezetőjével beszélgetek:
Hogyan értékeled ezt a fesztivál győzelmet?
Nagy öröm számunkra, hogy fesztiváldíjas lett az együttes. Ebben a műsorban már a fiatal „Jártatós” táncosok is szerepet kaptak, s kiválóan teljesítettek. A színpadon egyszerre jelent meg a fiatalság lendülete, a rutin és a letisztult nyugodt táncolási mód. Színes ötvözete volt az egyéniségek, karakterek megjelenésének ez a műsor. Rendkívül jó a jövőt nézve, hogy a fiataloknak az első felnőtt fesztiváljukon ilyen sikerben volt részük az idősebb korosztállyal karöltve.
Mi az az erő az együttesben, mely által még mindig ilyen színvonalon tud dolgozni?
Fontos a közösség, a csapatban történő gondolkodásmód. A tánc szeretete és alázata elengedhetetlen. Nem kevés energiát igényel a táncosoktól, hogy az együttes folyamatosan évek óta magas szinten teljesít. Nem igazán szeretem a langyos vizet, szerencsére az együttesnél dolgozó szakmai munkatársak, s a csapat is hasonlóan vélekedik. Kiváló táncosok sokasága teszi ki szívét, lelkét a próbákon és a színpadon. Most azt kértem tőlük, hogy táncoljanak önmagukért, legyenek büszkék, hogy a Jászság Népi Együttes táncosai, és táncoljanak a három táncos barátunkért, akik lassan egy éve már nincsenek köztünk. Nehéz volt könnyek nélkül lejönni a színpadról, s a fesztiváldíjat megélni.

Részletek a zsűri értékeléseiből:

„Példaértékű, amit a Jászság Népi Együttes csinál. A profiknak, és az egész szakmának ezt kívánom. Együtt van a lélek, tánctudás, zene, viselet, szerkesztés, minden. Kiemelkedő a több generáció megmutatkozása egy műsoron belül.” – mondta Németh Ildikó, Harangozó-díjas néptáncművész, pedagógus.

Dr. Diószegi László, Harangozó-díjas koreográfus, a Martin György Néptáncszövetség elnöke kiemelte azt a tánctudást, amit a gyűjtések alatt az „öregektől”, adatközlőktől tanultunk. „Teljes egész a műsor; gomolyog, összeáll, vezeti a figyelmet, természetes, de pontos, és nincs semmi a véletlenre bízva.”

Pál Lajos, népzenekutató véleménye szerint: „Hihetetlen látni, hogy dolgozik a Jászság Népi Együttes. Igazi élmény volt.”

A Nagykállói Fesztivál számokban:
56 táncos, 5 koreográfus, 8 zenész, 5 műsorszám 30 percben, 1 közreműködő Moldvából, megszámlálhatatlan viselet,

„Itt és erre születtem
Táncba fordulva e világ felé.
Hallom a mozdulat ősi erejét
Forogva kering szemed tükrében Ő és Én.

Karunk összefonódva muzsikál
Szívembe béke honol, s megnyugvás.
Majd hevesen dobban, zakatol
Táncba fordulva e világ felé.

Bolyongva, eltévelyedve keresed magad s helyed
A földi lét zivatarában
S nézd arcomat, lelked boldog pillanatában.

Tekinteted a kereszten
Ahol a gyertyaláng is táncba kezd
Még itt vagyok, ide születtem
Tiszta szívből fordulva – e világ felé!”

Szűcs Gábor Tiszta szívből (részlet)

Az alkotók:
Rendező koreográfus: Szűcs Gábor
Alkotók, szakmai munkatársak: Busai Zsuzsanna, Busai Norbert, Dudásné Mosóczi Lívia, Dudás Dániel, Fundák Kristóf, Kádár Ignác, Kocsánné Kuli Orsolya, Kocsán László, Vajai Franciska
Zenei szerkesztő: Pál István „Szalonna”

A táncosok:
Bakki Eszter, Bakonyi Lilla, Balogh János, Balogh Károly, Berényi Ágnes, Bognár Péter, Botka Bálint, Busai Norbert, Busai Zsuzsanna, Deme Rolf, Donkó Brigitta, Dögei Judit, Dudás Bence, Dudás Dániel, Dudásné Mosóczi Lívia, Dudás Dóra, Gorácz József, Havrán Bettina, Faragó György, Farkas Mátyás, Fehér Ádám, Fundák Kristóf, Jakab Janka, Kazinczy Gabriella, Kiss Helga, Kovács Emese, Kozma Márk, Kuli Zsolti, Major Valéria, Megyeri Ildikó, Molnár Sára, Mondi Miklós, Nagy Richárd, Nagy Eszter, Nyári Balázs, Papp Márton, Pesti Ákos, Pesti Márton, Pesti Petronella, Péter Szilárd, Pócz Petra, Polyecskó Zita, Répási Tímea, Sas Roland, Sárközi Ádám, Seres Károly, Szabó Mariann, Szerencsés Martina, Szikra-Tóth Ágnes, Szórád Dorina, Szórád Fruzsina, Szűcs Gábor, Szűcs Eszter, Tóth Balázs, Vajai Franciska, Vaprezsán Viktória

 
  A cikket írták: Vaprezsán Viktória és Dudás Dóra  




Folklór Kulturális Közalapítvány küldetésének támogatására a személyi jövedelemadó 1%-át köszönettel fogadja, melyet az Alapítvány a csoportok művészeti, értékmegőrző, hagyományőrző munkájára fordítja.
Adószám: 18823916-2-16