Jászberényi Hagyományőrző Együttes
Alapítva: 1998.


Alapító Művészeti Vezetők:
Kuli Orsolya – Kocsán László

A Népművészet Ifjú Mesterei
Fülöp Ferenc Díjas Hagyományőrzők
Örökös Aranygyöngyös - Aranysarkantyús táncosok

Művészeti Asszisztens:
Szász Anita


  Bemutatkozás:

A Jászberényi Hagyományőrző Együttes 1998-ban alakult. Sokan megfordultak körünkben, próbálták elsajátítani a jászsági táncokat: az oláhost, a csendest ,a frisst. Volt akit az élet, volt akit a munkahely szólított el,  volt, aki elköltözött, s voltak akiknek a tánclépésekkel, a ritmussal, a táncolással gyűlt meg a bajuk. Tanultunk, tanuljuk a jászsági táncokat, izzadtunk, cserélődtünk, kavarodtunk, felléptünk nagyon sok helyen, s mostanra már kialakult az a hagyományőrző együttes, mely hűen állítja színpadra a jászsági hagyományokat.

Az együttes jelenlegi taglétszáma 30 fő. Minden eddigi tevékenységünkkel a kitűzött célunk megvalósítását szolgáltuk; nevezetesen az elfeledett jászsági táncok, hagyományok, viseletek újra felfedezését, megtanulását. Az 1998-99-2000-es esztendő hónapjai az összeszokással a táncok, hagyományok kutatásával, ezen örökség megismerésével teltek el. Így jutottunk el 2000 szeptember 30-ig, amikor a Hagyományőrző Együttesek Országos Találkozóján Bagon megtörtént első színpadi bemutatkozásunk a Pál Mihály - Hortiné Dr. Bathó Edit - Kuli Orsolya - Kocsán László: Jászsági lakodalmas című koreográfiájával.

Ugyanebben az esztendőben, november 11-én, az együttes művészeti vezetői Kocsánné Kuli Orsolya és Kocsán László részt vett a hagyományőrző táncosok legrangosabb versenyén az akkor Decsen megrendezésre került "Fülöp Ferenc" Országos Hagyományőrző Szólótáncfesztiválon, ahol bemutatott jászsági táncukért megkapták a fesztivál legnagyobb elismerését a Fülöp Ferenc Díjat. Ebből kifolyólag ők képviselhették a Jászberényi Hagyományőrző Együttest a 2001. január 27-én Budapesten megrendezésre került Újévköszöntő programban. Még 1999-ben tagjai lettünk a hazai és határontúli hagyományőrző együtteseket összefogó Muharay Elemér Népművészeti Egyesületnek.

Ahogy az együttest jobban megismerték a meghívások is megszaporodtak. 2001. júliusában a Millenáris rendezvénysorozat keretében 10 alkalommal bemutatásra kerültek a magyar népcsoportok hagyományos kultúrái. Ennek keretében az Alföld örökségét bemutató napon képviseltük a jászságot, vittük hírét felelevenített, gyönyörű jászsági hagyományainknak. Felléptünk még városunkban Jászberényben, Budapesten, Debrecenben, Jászkiséren, Domaházán, Jászárokszálláson, Magyarszéken,  Jászágón, Bösztörpusztán, Bercelen, Gyimesfelsőlokon... Többször részt vettünk jászsági viseletünkben a Csíksomlyói Búcsún, fűztük szorosabbra kapcsolatunkat a gyimesi táncosokkal, zenészekkel, hagyományőrzőkkel.

2001. december 08-án elevenítettük fel a hagyományos disznóvágás minden mozzanatát, s ezt több éven keresztül megismételtük. Hátára bontottunk, szalmával perzseltünk, járomszeggel tisztáztunk, belet mostunk, üstházakban főztünk, hasi töltővel töltöttünk, lucskos káposztát készítettünk stb… majd este a vendégeinkkel együtt mindent jóízűen elfogyasztottunk, mulattunk, táncoltunk.

2010-ben abban a megtiszteltetésben lehetett részünk, hogy a Muharay Szövetség megrendezésében Budapesten, a XXIX. Táncháztalálkozó Hagyományőrző Gálaműsorában fellépet együttesünk. A gálaműsornak a "Tavaszi tánc" címet adták a rendezők. Kimagasló elismerésnek számított egy színpadon táncolni a Kalocsa vidék, Bukovina, Palóc, Elek, Rábaköz elismert hagyományőrzőivel, kik között több táncos méltán kapta meg a Népművészet Mestere és a Fülöp Ferenc díjat.

A hagyományápoló munkánk során törekszünk színvonalas, tiszta forrásból származó, hiteles képet adni a Jászság újjáéledőben lévő kulturális örökségéből. Továbbra is nyitottak vagyunk, így várjuk azok jelentkezését, kik szeretnék megtanulni a jászság tánchagyományait.

Jászberény, 2011. január 25.

Elérhetőségeink:
Tel: 00-36/ 30/ 433 28 70, Tel/Fax: 00-36/ 57/ 503 265
E-mail: ponty3@freemail.hu
Cím: HUNGARY - 5100 Jászberény, Pf.: 116.
Weblap: www.jaszhagyom.blogger.hu

Ajánlott szakirodalom a jászság táncairól, hagyományairól:

Megrendelhető: Hagyományok Háza (www.hagyomanyokhaza.hu)  - Budapest.
 


Folklór Kulturális Közalapítvány küldetésének támogatására a személyi jövedelemadó 1%-át köszönettel fogadja, melyet az Alapítvány a csoportok művészeti, értékmegőrző, hagyományőrző munkájára fordítja.
Adószám: 18823916-2-16